Jak přežít v davu

Účast na velkých shromážděních, koncertech, festivalech, případně demonstracích, není nikdy zcela bez rizika. Ve většině případů nehrozí téměř žádné nebezpečí a tlačenice se dá zvládnout bez větší újmy. Nesmí však dojít k davové hysterii. To je najednou úplně jiný svět, který snadno promění i jinak rozumně smýšlející lidi v nemyslící masu.


Existují dvě varianty davového šílenství ve kterých se může člověk ocitnout. Zaprvé je to rozradostněný dav, který směřuje k jednomu bodu zájmu, například k pódiu s jejich vysněnou hvězdou. V takových případech je panika až následkem nezvladatelnosti tlaku okolí. Skupina se chová více racionálně, k úrazům dochází zřídka. Ve druhém případě jde o vyděšený dav, který se snaží za každou cenu dostat co nejdál od nebezpečí. Tady je panika hybatelem celého dění. Rozum jde úplně stranou a nastupuje pud sebezáchovy. Život je v opravdovém ohrožení. Lidé reagují především na výraz strachu na tvářích v okolí a původní zdroj strachu nemusí vůbec znát. Emoce jsou silně nakažlivé, pohled na vyděšenou tvář někoho jiného totiž aktivuje část mozku zvanou amygdala. Ta je zodpovědná za pudový, iracionální strach a při davové panice je neustále zásobována dalšími podněty. To je také důvod, proč jsou emoce v davu tak nebezpečné a proč tak snadno vznikne masová hysterie. Situaci navíc zhoršuje i rozdílné chování jednotlivců, kteří se v davu pohybují. Zatímco jedni se snaží najít své blízké, zachránit děti, druzí se snaží dostat co nejrychleji pryč. Pohyb celého davu se tak zpomaluje a nervozita narůstá. Osobní prostor člověka je zcela vymazán. Člověk ovládaný základním pudem přežití udělá všechno proto, aby překonal překážku, která mu brání v útěku, což jsou právě lidé kolem něj. V davu nehrozí lidem primárně ušlapání. Něco takového lze předpokládat jen v situacích, kdy vám za zády sviští střely. Dav je většinou tak semknutý, že v něm už ani nelze upadnout. Nejčastější příčinou smrti je kompresivní asphyxie. Jinak řečeno mechanický tlak na plíce, který sníží jejich kapacitu až na úroveň, kdy dodávaný kyslík nebude organismu stačit. Tlak lidské masy v extrémních případech dokáže ohnout i zábradlí ze železných trubek.

Jako u každé jiné situace s potenciálními hrozbami můžete udělat několik jednoduchých kroků, abyste daná rizika eliminovali.

Příprava

  • Zkontrolujte načasování a program akce.
  • Zkontrolujte místo události na mapě, vstupní a výstupní body.
  • Ujistěte se, že víte, kde jsou nouzové východy.
  • Vyhněte se volnému oblečení nebo doplňkům, které by se mohly zamotat.
  • Noste boty s uzavřenou špičkou a tkaničky mějte pevně zavázané.
  • Jste-li ve skupině, oblečte svou skupinu stejně nebo použijte oblečení viditelné barvy.
  • Pokud má k události dojít v noci nebo ve vnitřních prostorách, připravte si aspoň malou svítilnu na klíče.
  • Určete místo setkání se svou skupinou, pro případ že se rozdělíte.
  • Mějte svůj telefon nabitý a zapnutý. Nastavte jej tak, aby vibroval, a vložte jej do přední kapsy, abyste měli jistotu, že vibrace ucítíte.
  • Vyberte si kabelku se zipem a popruhem (ne příliš volným), který visí přes tělo a drží kabelku před vámi.
  • Vyvarujte se stání u konstrukcí, které by mohly spadnout nebo se zřítit. Stejně tak na podobných konstrukcích nestůjte.
  • Odejděte dříve než vypukne spěch na konci akce. Nebo naopak vyčkejte na pozdější odchod.
  • Zůstaňte spíše na straně davu, nikoliv uprostřed.
  • Noste doklady, hotovost a kreditní karty v předních kapsách, nebo ve speciální tašce na hrudi.
  • Omotejte si kolem peněženky velkou gumičku. Bude se kapsářům hůře vyndávat z kapsy.
  • Je dobré, aby měl každý člen vaší skupiny na krku píšťalku (s bezpečnostním lankem, které se odtrhne, pokud se o něco zachytí) a domluvený signál, který budou pískat.

Naučte se vnímat hustotu davu. Hustota je skutečně kritická proměnná. Její měření není nic složitého, jde o odhad množství lidí na metr čtvereční. Ačkoliv se to může zdát nepohodlné, 4 až 5 osob na metr čtvereční ještě není žádný velký dav a není třeba panikařit. Šestihlavá skupinka už může představovat problém a 8 lidí na jednom metru čtverečním už zavání rizikem zranění. Pokud máte pocit, že se vás lidé dotýkají na obou ramenech nebo na několika místech vašeho těla současně, je to varovný signál, hustota je pravděpodobně kolem šesti nebo výše. Důležité je nepanikařit a pokusit se s z davu dostat ven. Když už vám něco upadne, hlavně se to nesnažte sebrat. Jde o jednu z největších chyb, kterou lze v tlačenici udělat. Jen co se sehnete, tlak ze všech stran vás shodí na zem. Pakliže se to stane, pokuste se chytnout někoho poblíž za oblečení, abyste se dostali zpět na nohy. Nejde-li to zaujměte takzvanou polohu plodu v leže na boku a kryjte si hlavu a krk.

Reagujte

  • Dávejte pozor na své okolí, a pokud máte pocit, že se dav vymyká kontrole, okamžitě odejděte (výkřik, kouř, pohyb davu, rvačky, výstřel nebo výbuch).
  • Pokud jste zachyceni v pohybujícím se davu, propracujte se ven tak, že přes něj projdete diagonálně, nikdy nechoďte proti davu.
  • Netlačte. Pohybujte se s davem. Pokud cítíte tlačení, netlačte zpět. Prostě jděte s proudem.
  • V nekontrolovaném davu choďte s rukama kolem obličeje, lokty vpředu, abyste si chránili hlavu. Musíte však stále dobře vidět.
  • Ruce drže v boxerské pozici, tím dáte dýchacím orgánům životně důležité centimetry.
  • Držte se dál od plotů a zdí, nikdy se nedržte v blízkosti pevných překážek. Stačí, aby se pohyb davu soustředil vaším směrem, a několik vln z vás vymáčkne poslední špetky kyslíku.
  • Vstřícné chování a altruistické chování jsou v davech svým způsobem nakažlivé. Mohou zachránit životy.

Pár užitečných odkazů

Tragédie v Houstonu

Panika v Turíně

Loveparade

A pokud ovládáte anglický jazyk doporučujeme důkladný rozbor jak mechanismus davové hysterie funguje.

https://www.theguardian.com/world/2015/oct/03/hajj-crush-how-crowd-disasters-happen-and-how-they-can-be-avoided

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*