To the lake (K Jezeru) – první série

Po vypuknutí nakažlivé nemoci zachvátí Moskvu panika a rabování. Několik lidí, které svedl dohromady osud,musí navázat vratké spojenectví, aby se zachránili.

Když se v Rusku rozhodnou natočit film či seriál dle hoolywoodských standardů, je vždycky zaděláno na problém. Tedy problém těch diváků, kteří podobné slátanině dají šanci. Ve východní Evropě to prostě „takhle po americku“ neumí. Když se však v Rusku rozhodnou natočit snímek a nehledí přitom na západní trendy, můžete se těšit na pokoukání u kterého se rozhodně nebudete nudit. A když se ještě navíc natáčí podle kvalitní knižní předlohy….

Po dlouhé době se v Rusku urodilo a na streamovací platformě Netflix je dostupná první série postapo seriálu K jezeru. Režisér Pavel Kostomarov se rozhodl zfilmovat knižní předlohu s názvem Pandemie od česko-ruské autorky Jany Vagnerové. A byla to opravdu dobrá volba. V Rusku vypukne epidemie neznámého viru, který rychle kosí obyvatele velkých měst. V srdci Ruska, v Moskevské metropoli, je situace nejhorší. Rabování a násilí už je na denním pořádku a jedinou nadějí na přežití je útěk daleko do divočiny. Jenže celé hlavní město je uzavřeno a armáda je připravena použít veškeré prostředky k vynucení pořádku.

Seriál má od původních minut slušné tempo a drží diváka u obrazovky. Hlavní postavy rozhodně nejsou žádní hrdinové. Naopak, dělají chyby, chovají se zbaběle, často se rozhodují zbrkle. Ale všechno působí uvěřitelně a ačkoliv tváře herců budou pro českého diváka neznámé, jejich výkon rozhodně nezklame. Mrazivá zima, ruské postapo prostředí, nedůvěřivost přeživších, to všechno je kompaktní a dobře zpracované. Zhruba padesáti minutová stopáž dává každému dílu dostatek času na gradaci děje a zároveň nepřetéká zbytečnostmi. Seriál bez amerického patosu s dostatkem patosu ruského. A funguje to. Pakliže druhá série udrží stejné tempo, máme se na co těšit.

1 komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*