The Gold – touha po bohatství v podání Zaca Efrona

Zac Efron je ten poslední herec, kterého by si divák představil v ponurém survival dramatu. Americký oblíbenec dívek a dam se v novém snímku The Gold, režiséra Anthony Hayese, proměnil v zarostlého, zjizveného tvrďáka, který vzdoruje australské poušti. A troufám si tvrdit, že po shlédnutí filmu se zástupy jeho obdivovatelů značně rozšíří.

Příběh odehrávající se v nelítostném prostředí australského vnitrozemí je v první řadě sonda do hlubin lidské morálky. Vypráví o chamtivosti a touze zbohatnout i za cenu lidského života. A to všechno s minimem slov, s jediným mužem na plátně.

Téhle spanilé jízdě Zaca Efrona, který se definitivně zbavil nálepky hoollywoodského hezouna, skvěle sekunduje sám režisér (a scénárista) Antony Hayes ve vedlejší roli značně nesympatického řidiče Keitha. Ten veze mladého chlapíka Virgila stovky kilometrů horkou pouští za novou prací. V průběhu cesty se ale porouchá auto a během opravy dvojice náhodou objeví obrovský valoun zlata. Keith musí sehnat techniku na odvezení milionového pokladu, Virgil má za úkol zlato pohlídat. V tu chvíli začíná nervy drásající boj jednoho muže proti spalujícímu slunečnímu žáru a divoké přírodě, protkaný jen krátkým setkáním s kolemjdoucí ženou.

Atmosféře filmu, krom hereckého výkonu hlavního hrdiny, velmi napomáhá skromná, ale opravdu povedená výprava. Zac Efron musel trávit hodiny v maskérně kvůli puchýřkům na kůži od žhavého slunce, odporný roj much neustále bzučící z reproduktorů vyvolává přesně ten pocit, kterého chtěl režisér docílit a sucho v ústech si ponesete ještě dlouho po závěrečných titulcích. Z kostýmů těch nemnoho postav a z kulis zničeného letadla má člověk chvílemi pocit, že kouká na Šíleného Maxe. Všechno působí na oko diváka opravdu velmi dobře.

Přesto je předem jasné, že podobný snímek si plně vychutnají pouze nadšenci daného žánru. Nejedná se čistě o post-apokalyptické téma, ale má k němu velmi blízko. Pro náhodného a nezaujatého diváka budou některé scény přeci jenom zbytečně dlouhé a místy bude film trochu nudit. I tak se ale jedná o nadprůměrný thriller, který si zaslouží pozornost.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*